Przejdź do treści
Paczuchy.pl / Blog / Podziękowania za prezent – jak dziękować za prezent z klasą?

Podziękowania za prezent – jak dziękować za prezent z klasą?

jak dziękować za prezent

Miła niespodzianka w postaci uroczego podarunku to coś, co wszystkim nam poprawia nastrój i sprawia przyjemność. Choć rzecz jasna jesteśmy zadowoleni z materialnego przedmiotu, o którym być może marzyliśmy, to niesamowitą radość daje nam świadomość, że ktoś dba o nas na tyle, by poświęcić swój czas na sprawienie nam radości. Wyjątkowe prezenty wywołują jedynie pozytywne emocje i są ważną częścią relacji przede wszystkim osobistych, ale też coraz częściej pojawiają się także w naszym życiu zawodowym, jako np. wyraz wdzięczności wobec pracowników. Jak zachować się, gdy zostajemy obdarowani upominkiem? Zarówno z wyborem prezentu, jak i z podziękowaniem za niego wiąże się kilka zasad.

Sprawdź, jak elegancko wyrazić swoją wdzięczność

Przed wybraniem podarunku należy się zastanowić się, czy dany przedmiot będzie spełniał swoją rolę w dobry sposób, czy nie spowoduje niezręczności lub zakłopotania. Z pewnością musimy dobrze przemyśleć zarówno naszą niespodziankę, jak i jej wartość. Nawet, jeśli stać nas na bardzo luksusowe dobra, zastanówmy się, czy obdarowana osoba będzie czuła się komfortowo wiedząc, że nie może odwdzięczyć się nam prezentem o podobnej wartości. To ogólne zasady, gdy chcemy komu coś wręczyć. A jak się zachować, gdy to my dostajemy prezent? Jak ładnie i elegancko za niego podziękować? Co zrobić, gdy nie do końca się on nam podoba? Zdarza się, że na początku jesteśmy po prostu bardzo zaskoczeni i zapominamy języka w buzi. Czy możemy za niespodziankę podziękować później? Być może wydusiliśmy z siebie dziękuję, ale chcemy zrobić coś jeszcze. Dziś podpowiadamy, jakich słów użyć, by spersonalizować nasze podziękowania i odwdzięczyć się za miły gest w naszym kierunku.

Podstawowe zasady

Tak, jak w przypadku innych sytuacji, przyjmowanie podarunku powinno się wiązać z ogólnie przyjętym, eleganckim zachowaniem. Nie podnoś nienaturalnie głosu, nie zakrzykuj osoby, która wręcza Ci prezent głośnymi wyrazami wdzięczności i nie tłumacz się gorąco, że nie masz nic dla niej. Sytuacji, gdy zostajemy czymś obdarowani jest wiele, i niektórych się spodziewamy, a niektóre są dla nas niemałym zaskoczeniem. Jeśli jesteś zaproszony na Wigilię, na której każdy ma mieć podarunek dla kogoś z rodziny, to naturalne, że każda osoba oczekuje pakuneczku dla siebie. Jeśli natomiast zostajesz obdarowany prezentem niespodziewanie, nie ma żadnego wytłumaczenia, dla którego miałbyś mieć coś w ramach rewanżu. Prezenty zawsze powinny być szczere i niewymagające odwdzięczania się. Jeśli zatem jesteś zaskoczony, poczekaj aż ktoś skończy składać życzenia, nie wtrącaj się, a później podziękuj elegancko, ale zwięźle. Daj sobie chwilkę na ochłonięcie i dopiero wtedy szukaj odpowiednich słów. Tak jak w przypadku wybierania prezentu, tak i przy podziękowaniach, należy dostosować się do drugiej osoby. Z nieco większym luzem rozmawiamy przecież z kolegą, inaczej z szefem, czy z teściową.

Nie okazuj rozczarowania

Ogólnie w dobrym tonie jest podziękować za prezent dwukrotnie. W momencie, gdy goście na urodzinach wręczają Ci i składają życzenia oraz przy żegnaniu ich na końcu imprezy. I zasadę tę ogólnie stosuje się przy wszystkich okazjach, gdy masz gości, którzy przynieśli coś ze sobą. Okaż klasę, pożegnaj każdego przy wyjściu i jeszcze raz podziękuj za odwiedziny oraz za prezent. Jeśli prezent rozpakowywany jest od razu, staraj się zawsze zachować zimną krew i nigdy nie okazuj ewentualnego rozczarowania. Nikt Cię nie będzie zmuszał do używania danej rzeczy, nie należy też oczywiście zachowywać się sztucznie, ale uprzejme „dziękuje” należy się każdej osobie, która zrobiła dla nas coś miłego. Jeśli nie do końca trafiła w nasz gust, można jej to powiedzieć kiedyś indziej na osobności, jeśli zapyta lub zachować to dla siebie.

Ślubne savoir-vivre

Weselne kwestie to także m.in. odpowiednie podziękowania dla gości. Para młoda może w elegancki sposób wyrazić swoją wdzięczność gościom za przybycie oraz za wzięcie udziału w ceremonii oraz przygotowane podarunki. Jeśli chodzi o gości weselnych powinniśmy to zrobić w ciągu najbliższych po weselu tygodni. Można zrobić to w różny sposób, a forma podziękowania zależy także od waszego stopnia zażyłości. Ten typ podziękowań warto personalizować. Niektóre pary decydują się na przygotowanie małych pakuneczków, które czekają na gości na stołach w sali weselnej z napisem dziękuję. Można też jednak wysłać do gości podziękowanie po ślubie i weselu, np. w formie kartki lub kartki z czekoladką.

Prezent na podziękowanie

W trakcie wesela z pewnością warto podziękować rodzicom. Prezent dla rodziców oraz podziękowania dla rodziców powinny mieć miejsce przed północą, tak, by byli na nich obecni jeszcze wszyscy goście. Jedyny w swoim rodzaju słodki prezent dla rodziców możesz wybrać z naszej szerokiej oferty paczek podarunkowych. Warto zadbać o to, by odbyło się to z udziałem kapeli weselnej, która będzie akompaniować odśpiewanemu sto lat. Prezent w ramach podziękowania za pomoc w organizacji wesela, ale nie tylko, to powszechna już praktyka na naszych przyjęciach i wyróżnienie rodziców na ślubie.

Prezentowe zasady

Jeśli za prezent nie możemy podziękować osobiście, bo np. dostaliśmy go pocztą czy przez kuriera, warto zadzwonić lub napisać podziękowania i przesłać je drogą tradycyjną lub przez social media. Kulturalnie będzie użyć więcej słów, niż samo dziękuję. Jeśli nasz podarunek był naprawdę okazały i sprawił nam ogromną radość, zastanów się nad przesłaniem danej osobie nie tylko listu, ale też np. czekoladek. Możesz wspomnieć nie tylko o wdzięczności za upominek, ale też wyrazić tęsknotę za kimś, podziękować za pamięć o nas czy napisać o nadziei na rychłe spotkanie.