Przejdź do treści
Paczuchy.pl / Blog / Jak zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników firmy?

Jak zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników firmy?

organizacja wyjazdu firmowego eventu integracyjnego


Wspólne wyjazdy firmowe w celu integracji są sporym wyzwaniem organizacyjnym, ale dzięki swoim niezaprzeczalnym zaletom są coraz chętniej aranżowane zarówno w mniejszych, jak i większych firmach.  Dobrze zaplanowany wyjazd integracyjny może być doskonałą okazją do zacieśnienia więzi w firmie, lepszego poznania się i nabrania do siebie wzajemnie większego zaufania. Wspólny odpoczynek oraz przewidziane w trakcie imprez firmowych atrakcje pozwolą Wam zrelaksować się w swoim gronie i oderwać od codziennych, sztywnych korporacyjnych czy kancelaryjnych zasad. Jak zorganizować wyjazd pracowniczy tak, by był on dla pracowników atrakcją, a pracodawca zyskał dzięki niemu zgrany i dobrze zbudowany team? Wyjazdy dla firm mogą być wyzwaniem, jeśli brakuje nam pomysłów na imprezę. Sprawdź, z czego możesz skorzystać, by Twój zespół pracowników zawsze cieszył się na myśl o takim wyjeździe.

Organizacja wyjazdu integracyjnego to spore wyzwanie logistyczne

Wyjazd firmowy z pewnością warto zacząć organizować ze sporym wyprzedzeniem. Eventy integracyjne dla firm cieszą się sporą popularnością i po dwuletnim ochłodzeniu w tym temacie, rezerwacje na ten sezon pokazują, że zainteresowanie nimi wraca do normy. Wyjazdy integracyjne dla firm pomogą nam nie tylko zabrać nasz zespół np. na ciekawy weekend za miastem, ale mogą być połączone z nauką nowych umiejętności, co pozwoli głowie odpocząć od codziennych obowiązków. Udany wyjazd to taki, z którego wracamy po prostu wypoczęci i uśmiechnięci. W większych firmach zaaranżowaniem takiej imprezy dla firmy zająć się może dział HR, w mniejszej asystent lub asystentka prezesa, a nawet sam właściciel. Co pomoże nam osiągnąć sukces? Na pewno warto na samym początku zastanowić się, jaki rodzaj integracji pracowników chcemy urządzić tym razem. Może to być wyjazd incentive, może to być szkolenie w formie wypadu za miasto, połączone z wieczornym ogniskiem, może to być w końcu firmowy event, lub typowy wyjazd motywacyjny. Organizacja imprez integracyjnych dla firm to dobra inwestycja w wizerunek firmy, zdecydowanie wpływa korzystnie na wzmocnienie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, ale korzyści przede wszystkim ma bezpośrednio dla pracowników.

Określ swoje potrzeby i charakter imprezy

Zatem na początek najważniejsze jest podjęcie decyzji o ogólnym kształcie imprezy integracyjnej. Pamiętajmy przy tym, że głównym celem takich wypadów i rozrywek jest podniesienie dobrego samopoczucia w naszym zespole, rozbudowanie entuzjazmu oraz pobudzenie kreatywności pracowników. Zastanówmy się zatem co najlepiej sprawdzi się w naszej firmie, bo nie zawsze najbardziej popularne pomysły idealnie dopasują się do specyfiki naszej branży. Pragnąc zorganizować wypad, który ma być przyjemnością, lepiej nie proponować imprez, które narażałyby uczestników np. na dodatkowe koszty lub męczący dojazd. Sam znasz swój zespół najlepiej, zatem będziesz wiedzieć na czym się skupić, szukając atrakcji na wycieczki integracyjne. Firmowe wyjazdy mogą mieć naprawdę różnorodny charakter. Może być to wyjazd weekendowy, typowy wypad za miasto, do pensjonatu lub domków nad jeziorem, połączony ze szkoleniami lub rozrywkami sportowymi w ciągu dnia. Integracja może też jednak mieć charakter familijnego pikniku w parku, w którym uczestniczą nie tylko pracownicy, ale też członkowie ich rodzin. Ważne jest, by nie przesadzić z ilością zadań i atrakcji, bo mimo wszystko, ma to być forma relaksu, nawet jeśli aktywnego. Dobry wybór charakteru imprezy pomoże nam ją zaplanować.

planowanie wyjazdu firmowego

Jakie cele chcesz osiągnąć poprzez organizację imprez firmowych?

Decyzja dotycząca charakteru imprezy ma związek z tym, co chcemy spotkaniem integracyjnym osiągnąć. Jeśli zależy nam na tym, by nowy zespół miał szansę się lepiej poznać i polubić, postawmy na typowo familijne rozrywki, jak np. piknik, na którym prócz pysznego obiadu w formie grilla zapewnimy też rodzinne rozrywki, jak np. dmuchaniec dla dzieciaków, klaun lub animatorki, które zapewnią zabawy dla starszych i młodszych. Taki rodzaj spotkań pomaga w nawiązaniu relacji koleżeńskich i budowaniu komunikacji w zespole. Pozwala nam też spojrzeć na współpracowników z innej perspektywy, niż ta biurowa. Jeśli chcemy skupić się na relacjach wyłącznie między pracownikami, fajną odskocznią od biurowej rutyny są eventy, na których pracownicy będą uczestniczyć w grach integracyjnych i zespołowych rozrywkach, które będą wymagać od nich innego spojrzenia na siebie i na swoje miejsce w teamie. Całodniowe atrakcje, zakończone wspólną kolacją mogą znacząco wpłynąć na jakość relacji wewnątrz zespołu, podniesienie poczucia solidarności i ogólny team building. Program wyjazdu może być też nastawiony na szkolenie i ćwiczenie konkretnych umiejętności, w czym mają pomóc nam aranżowane na takim wyjeździe szkolenia motywacyjne, coachingowe i biznesowe. Właściwe rozpoznanie naszych potrzeb ułatwi nam osiągnięcie celu i naturalne wypracowanie siły naszego zespołu.

Kiedy i gdzie?

Decydując się na organizację wyjazdów firmowych musimy pamiętać, że nie mogą one stanowić dla swoich pracowników wyzwania logistycznego. Wycieczki dla firm, jeśli mają być bardziej odległe i obejmować nocowanie, muszą uwzględniać potrzeby zespołu. Odpowiedni dobór terminu i miejsca to zatem taki, który określa w wyczerpujący sposób potrzeby, jakie chcemy wypełnić tym wyjazdem, możliwości dojazdu, standard wybranego ośrodka oraz rodzaj cateringu, jaki chcielibyśmy mieć włączony w nasz wypad. To wszystko składa się na całościowy koszt imprezy integracyjnej i nie pozostaje bez znaczenia dla naszej decyzji. Jeśli wyjazd ma obejmować nocleg w dalszej odległości od miejsca zamieszkania pracowników, to musimy zapewnić im możliwość dojazdu, który nie będzie narażał ich na koszt. Mając w naszych planach konkretne aktywności, gry miejskie, spływy kajakowe czy paintballa, weźmy także pod uwagę porę roku i prawdopodobne warunki atmosferyczne. Bardzo modne imprezy tematyczne wymagają odpowiedniego charakteru otoczenia, ukształtowania terenu i atmosfery panującej w wybranym przez nas hotelu. Wybór miejsca na wyjazd integracyjny może być kluczowy, jeśli chodzi o jego atrakcyjność.

Dobra kalkulacja wyjazdu

Jeśli mamy już w głowie zarys lub bardziej konkretny plan na imprezę, należy przystąpić do oszacowania kosztów. Będzie się na nie składać dojazd do wybranego miejsca, cena wyżywienia, wstępów do zaplanowanych przez nas atrakcji, ewentualny koszt np. przewodnika. Lepiej jest mieć to wszystko skrupulatnie rozpracowane, by później nie być zaskoczonym końcową kwotą. Wycieczki mogą być rozpięte cenowo, w zależności od zaplanowanych przez nas gier i zabaw, ale także w zależności od wybranych szkoleń, które chcemy zapewnić. Warto pomyśleć także od dodatkowym ubezpieczeniu, które obejmować będzie pracowników Twojej firmy, ale także choćby dodatkowym sprzęcie czy szczepieniach.

Kompleksowa organizacja wyjazdów integracyjnych

Wycieczki integracyjne dla firm, zwłaszcza obejmujące noclegi i większą grupę pracowników, mogą okazać się trudne do zaaranżowania samemu. Warto oprzeć się przy takim przedsięwzięciu na firmach, specjalizujących się w profesjonalnej organizacji takich spotkań. Firmy eventowe mają bardzo rozbudowane oferty, obejmujące wypady integracyjne o bardzo różnorodnym charakterze, co może pomóc Ci we właściwym wyborze. Agencje zajmujące się tego typu tematyką działają na stosunkowo mało uregulowanym rynku i oferują zarówno wycieczki związane typowo ze sportami ekstremalnymi, jak i kompleksowe planowania całych eventów firmowych, o różnej tematyce i charakterystyce, obejmujące także szkolenia i warsztaty. Dzięki wyjazdom integracyjnym znacznie skraca się dystans panujący na co dzień w firmie, ludzie poznają się od mniej oficjalnej strony i powstaje zgrany zespół, chętniej służący sobie pomocą, a przez to efektywniejszy.

Z naszymi pysznymi zestawami podarunkowymi przygotujesz wspaniałą niespodziankę dla zespołu

Bardzo częstym składnikiem wyjazdów, zwłaszcza na zakończenie szkoleń lub podczas uroczystej kolacji jest wręczanie nagród dla pracowników lub podarunków, związanych z celebracją ważnego dla naszej firmy wydarzenia. Możesz zaskoczyć swoją załogę słodkim podarunkiem z naszego serwisu, który z pewnością wywoła uśmiech na ich twarzy i będzie częścią fantastycznych wspomnień związanych z wyjazdem. Elegancko zapakowane kosze upominkowe przygotowane przez Paczuchy.pl będą odpowiednio gustownym prezentem na każdym szczeblu biznesowym. Doskonale wyrażają naszą wdzięczność wobec trudu wkładanego w pracę przez cały team i z pewnością zostaną bardzo dobrze odebrane. Co ważne, wszystkie kosze upominkowe dostępne na Paczuchy.pl przyjeżdżają do Ciebie gotowe do wręczenia, bardzo starannie zapakowane i nie wymagają od Ciebie już żadnej pracy. Dobrze skomponowana zawartość obejmuje produkty od sprawdzonych producentów, powszechnie lubiane i wywołujące dobre odczucia, a całość ma zawsze nienaganną prezencję, dzięki dużemu doświadczeniu i setkom zrealizowanych przez Paczuchy.pl zamówieniom.