Spotkania firmowe organizowane przy okazji Świąt Bożego Narodzenia to dobry sposób na zbudowanie w firmie miłej i rodzinnej atmosfery w tym wyjątkowym okresie. Możesz je połączyć z wręczeniem załodze świątecznych paczek, wypełnionych słodkościami, słonymi przekąskami i dobrej jakości alkoholem. Takie serdeczne gesty, mające w sobie duży ładunek pozytywnej energii, bardzo dobrze wpływają na integrację kadry oraz identyfikację z firmą, w której pracują. Firmowa Wigilia może być bardzo przyjemnie wspominanym spotkaniem, a może być obowiązkiem. Jak ją zorganizować, aby nasi pracownicy uczestniczyli w niej z radością?
Dlaczego świąteczne spotkania mają tak duże znaczenie?
Wszelkiego rodzaju biznesowe spotkania lub wyjazdy mają na celu dwie ściśle związane ze sobą rzeczy. Po pierwsze pomagają załodze stworzyć silny i zgrany ze sobą zespół, który będzie się lepiej odnajdywał w codziennych wyzwaniach. Po drugie taki rodzaj aktywności, który przedsiębiorstwo organizuje dla swojej kadry, bardzo dobrze wpływa na budowanie wizerunku firmy świadomej znaczenia potencjału ludzkiego. Zarówno w mniejszych, jak i większych biznesach, bardzo duże znaczenie ma atmosfera, jaka panuje w miejscu w pracy i jakość relacji, tak między pracownikami, jak i miedzy załogą a szefostwem. Spotkanie wigilijne może być świetną okazją do skrócenia dystansu i lepszego poznania się ze sobą, a to zawsze korzystnie przekłada się na jakość współpracy i efekty wspólnego wysiłku.
Organizacja firmowej wigilii pomoże Twoim pracownikom nawiązać lepsze relacje
Wszelkie badania dowodzą, że chętniej pomagamy osobom, które znamy i lubimy, a podczas normalnych dni w pracy nie zawsze mamy szansę na lepszą interakcję z naszymi kolegami i koleżankami z pracy. Wspólnie spędzony czas może pomóc nam przełamać pewne sztywne, korporacyjne bariery. Spotkania w gronie innych pracowników mają także niebagatelne znaczenie, gdy zatrudniamy wiele osób na pracy zdalnej. Dzięki tak zorganizowanemu wspólnemu poczęstunkowi bardzo często mamy pierwszą szansę na osobiste poznanie kogoś, z kim być może już wiele miesięcy współpracujemy. Jeszcze nie tak dawno nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważne są takie spotkania na żywo, dziś ich znaczenie dla jakości relacji i współpracy jest już powszechnie uznane.
Z odpowiednim wyprzedzeniem ustal dogodny termin
Organizacja wigilii firmowej może być sporym wyzwaniem logistycznym. Należy pamiętać, że to spotkanie dla pracowników i to oni muszą się na nim czuć dobrze. Rozpocząć zatem trzeba od ustalenia terminu, który przynajmniej dla zdecydowanej większości będzie dogodny. W mniejszej firmie możecie to zrobić przy luźnych rozmowach w przerwie w pracy, przy większej ilości pracowników warto zorganizować ankietę z odpowiednim wyprzedzeniem. Z pewnością nie ma co zostawiać tego poczęstunku na ostatnią chwilę przed świętami. Wtedy wiele osób może być już bardzo zajętych domowymi obowiązkami lub mieć zaplanowany urlop. Najlepiej celować w termin na początku grudnia, gdy otaczające nas już zewsząd dekoracje świąteczne oraz płynące w radiu kolędy stwarzają właściwy nastrój, ale jesteśmy jeszcze przed najbardziej gorączkowym okresem.
Określ wymarzony charakter spotkania świątecznego
Kiedy już wspólnie znajdziemy najlepszy termin warto zastanowić się nad formą takiego spotkania, by wiedzieć, czy szukać pasującego do naszych pomysłów lokalu czy zamówić catering do naszego biura. Spotkanie firmowe z okazji Wigilii może mieć bardzo różny charakter, od tradycyjnej kolacji po luźne spotkanie przy drinku i tańcach. Najrozsądniej zapytać o to swoich pracowników i ustalić:
- czy wolą większą wigilię, wraz ze swoimi rodzinami,
- czy chcą suto zastawionych stołów i tradycyjnego biesiadowania,
- czy może wolą spotkanie wyłącznie w gronie pracowników,
- czy chcą przy tej okazji zatańczyć lub włączyć w spotkanie jakąś bardziej egzotyczną tematykę, czy wolą pozostać przy tradycyjnych zwyczajach?
Świąteczne spotkanie dla załogi może mieć charakter luźnego poczęstunku na stojąco, klasycznej kolacji przy elegancko zastawionym restauracyjnym stole, może to być duża, rodzinna impreza, z atrakcjami dla dzieci. Pamiętać musimy, że charakter imprezy musi odpowiadać przede wszystkim naszej kadrze. Większość z nich deklaruje, że Wigilia firmowa to dla nich okazja do relaksu i zabawy, ale jeszcze więcej, bo prawie 3/4 zwraca uwagę na możliwość lepszego poznania się z kolegami z pracy i zbudowania z nimi trwalszych relacji. Miła, świąteczna tradycja to zatem doskonały element team buildingu.
Pracodawca nie powinien czynić z wigilijnego spotkania obowiązku
Ważną kwestią jest ustalenie godziny rozpoczęcia Waszego spotkania. W większości przypadków rozsądnie będzie ustalić ją na krótko po zakończeniu pracy, by uniknąć sytuacji, w której ktoś jedzie do domu wyłącznie po to, by zaraz wracać z powrotem. Musimy też mieć na względzie fakt, że taka świąteczna impreza może przynieść nam tak dobre efekty, jak wyjazdy integracyjne, ale nie możemy robić niczego na siłę. Dajmy załodze wolną rękę w kwestii uczestnictwa w biznesowej kolacji, jeśli z jakiegoś powodu nie chcą, nie dajmy im odczuć, że wpłynie to źle na jakikolwiek aspekt ich pracy.
W restauracji, a może w firmie?
Jeśli planujemy kolację w restauracji, zarezerwujmy termin z odpowiednim wyprzedzeniem. Większość firm chce zorganizować takie spotkanie w drugim tygodniu grudnia, i w ostatniej chwili możesz mieć problem z idealnym dla wszystkich terminem. Z pewnością więcej elastyczności będzie w początkowych dniach tygodnia, jak poniedziałek i wtorek, a trudniej będzie o piątkowy wieczór w najbardziej obleganej restauracji. Jeśli dysponujesz dużą salą w firmie, kolację możecie zorganizować przy pomocy wynajętej firmy cateringowej i dekoracyjnej. Pracownicy nie powinni być obligowani do przyrządzania na ten dzień potraw, chyba, że sami wykazują taką wyraźną chęć. Może to być dobry moment na pokazanie swoich nieznanych innym pracownikom zdolności kulinarnych. Małe, symboliczne spotkanie spokojnie może odbyć się w biurze, większa rodzinna impreza wymaga dużej, nawet bankietowej sali i przynajmniej dwumiesięcznego wyprzedzenia w rezerwacji.
Dress code i zaproszenia
W przypadku, gdy impreza obejmuje wyłącznie naszych pracowników, nie są wymagane pisemne zaproszenia, informację możemy przekazać wszystkim w formie maila, gdzie podamy termin, miejsce spotkania oraz charakter imprezy, w tym ewentualny dress code. Jeśli mamy w planach imprezę taneczną, koniecznie musimy umieścić informację, czy przewidziane jest miejsce dla osoby towarzyszącej i jakie stroje będą odpowiednie. Zaproszenia należy rozesłać minimum dwa tygodnie przed, a pomocne może być także wysłanie na dzień lub dwa przed spotkaniem, maila z przypomnieniem. Zaproszenie na Wigilię partnerów biznesowych lub kontrahentów wymaga już eleganckiej formy papierowej, co możesz połączyć z kartką z życzeniami lub bożonarodzeniowym podarunkiem.
Jeśli nie jesteś pewny, na jaki rodzaj imprezy się zdecydować, mamy dla ciebie kilka wskazówek
Biesiada w formie tradycyjnej kolacji będzie odpowiednia w firmach, gdzie załoga jest bardzo zróżnicowana pod względem wieku, upodobań i sytuacji rodzinnej. Nie każdy, kto ma małe dziecko, musi z entuzjazmem myśleć wtedy o siedzeniu do późnych godzin nocnych na dyskotece. Ważną kwestią będzie umówienie terminu w restauracji oraz ustalenie menu wigilijnego, uwzględniającego potrzeby i upodobania naszej kadry. Eleganckim gestem będzie choćby zamówienie odpowiedniej ilości dan wegańskich. Pracodawcy, którzy organizują spotkanie dla młodej kadry mogą postawić na drinka z przekąskami w klubie tanecznym. Jeśli natomiast zdecydowana większość naszej załogi to rodziny z dziećmi, warto pomyśleć o większej imprezie o charakterze rodzinnym. Może to być bardziej mikołajkowe party, niż stricte kolacja z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Tu sprawdzić się może rezerwacja terminu w znanym z mieście centrum rozrywki, a menu wigilijne w formie bufetu może być jedynie dodatkiem do zabawy. Modne jest także określanie w takim wypadku tematu przewodniego imprezy oraz efektowne przystrajanie sali.
Prezenty dla pracowników
Nie zapominajmy także o esencji Bożego Narodzenia, czyli podarunkach świątecznych. Wręczanie ich pracownikom jest uprzejmą tradycją, która stanowi idealne uzupełnienie wigilijnego spotkania. Takie gesty o rodzinnym charakterze bardzo dobrze wpływają na budowanie wizerunku firmy, są przyjaźnie odbierane przez załogę i przekładają się na pozytywną atmosferę w miejscu pracy. W mniejszych firmach zdarza się, że pracownicy organizują małe upominki dla siebie wzajemnie, na zasadzie losowania jednej osoby. Bardziej jednak popularnym i stosownym rozwiązaniem jest przygotowanie paczek świątecznych dla pracowników przez szefostwo. Dzięki naszej różnorodnej ofercie na Paczuchy.pl bez problemu wybierzesz zestawy świąteczne skrojone na Wasze potrzeby i pomysły.
Paczuchy.pl przygotują dla Ciebie niezapomniane podarunki
Paczki świąteczne dla pracowników to świetny sposób na okazanie wdzięczności naszej kadrze za cały rok ciężkiej pracy i trud wkładany we wspólny sukces. Wszyscy lubimy dostawać prezenty, bez wątpienia sprawią one naszej załodze dużo radości i wywołają uśmiech na ich twarzach. Wszystkie nasze paczki świąteczne są w bardzo przemyślany sposób skomponowane, tak, że tworzą świetnie smakującą i efektownie wyglądającą całość. Doświadczenie pracowników Paczuchy.pl gwarantuje Ci otrzymanie starannie zapakowanego, eleganckiego zestawu świątecznego dla pracowników, który nie wymaga od Ciebie już żadnej pracy. Bardzo szykowne opakowanie oraz wyśmienita zawartość zadowolą nawet najbardziej wymagające gusta. Pamiętaj, by przy okazji wigilijnego spotkania i wręczania uroczych prezentów bożonarodzeniowych wykonać wspólne zdjęcia i udostępnić je w waszych mediach społecznościowych. To doskonały gest marketingowy i wizerunkowy, który dopełni całość Twoich planów.