Jak nagradzać pracowników? Jakie nagrody dla pracownika warto przygotować? Czy premia zawsze jest najlepszym sposobem uznania od pracodawcy? Sprawdź.
Nie tylko pieniądze
Badania jednoznacznie wskazują, że wyraźne docenianie starań i osiągnięć pracownika jest bardzo ważnym motywatorem oraz przekłada się na nasze zadowolenie z panującej w firmie atmosfery. Choć oczywiście głównym motorem napędowym chęci zatrudnienia jest wynagrodzenie pieniężne, to pozapłacowe benefity i bonusy pełnią kluczową rolę w budowaniu naszej identyfikacji z firmą i korzystnie wpływają na naszą motywację do rozwoju i wysiłku. Docenianie pracy pracownika w formie innej niż pieniężna przekłada się na budowanie z nim głębszej relacji i pozytywnie wpływa na skracanie dystansu pomiędzy poszczególnymi szczeblami w firmie.
Dodatki i laury dobrze wpływają na środowisko w firmie
Ostatnie lata spowodowały pewne przewartościowanie na rynku pracy. Pracownik, wraz ze swoimi zdolnościami i kwalifikacjami, jest bardzo cenny, a pracodawcy wyraźniej dostrzegają szczególną rolę czynnika ludzkiego w ogólnym sukcesie przedsiębiorstwa. Koniec z patrzeniem na firmę tylko przez pryzmat cyferek. Liczy się człowiek, jego wartość, to, co może wnieść w naszą pracę, ale też to, co my możemy jako środowisko firmowe mu zaoferować. Słusznie zaczęto większą uwagę przywiązywać do atmosfery, jaka panuje w pracy oraz do nagradzania swoich pracowników. Nagrody pieniężne, ale także pozapłacowe dodatki i benefity wpływają na budowanie zgranego zespołu, który nie tylko lepiej wykorzystuje swój potencjał, ale który skutecznie skusi też nowe osoby swoim pozytywnym wizerunkiem.
Jak przyznawać nagrody zgodnie z prawem?
Poprzez nagrody i dodatki wręczane poza wypłatą za wykonywanie swoich obowiązków, możemy podziękować zatrudnionej osobie za szczególne zaangażowanie w pracę, które zaowocowało dużą korzyścią dla firmy. Jak robić to zgodnie z prawem? Jak wypłacać pieniężne dodatki i jak rozliczać pozapłacowe benefity? Nagrody dla pracowników, jak i inne formy wyróżnienia stanowią dodatkową formę wsparcia zatrudnionego. Dość szczegółowo omawia to kodeks pracy, który wyraźnie rozgranicza różnice pomiędzy rożnymi formami specjalnych świadczeń, które możemy przyznać pracownikom. Cechą wspólną profitów jest ich wyjątkowość. Powinny być one przyznawane za pracę o wyjątkowym znaczeniu dla zakładu pracy, a dokładniej winien omawiać to regulamin firmy. Za prawidłowe wykonywanie swoich zadań określonych w stosunku pracy, pracownik dostaje umówione wynagrodzenie.
Czym się różni premia od nagrody?
Bardzo często rozmawiając o tym, jak wynagradzać załogę używamy zamiennie słów nagroda i premia. Tymczasem przyznanie premii i nagród wiążę się z odmiennymi okolicznościami, określanymi w regulaminie wynagradzania. Premia ma charakter uznaniowy, a o prawie do premii decyduje wyłącznie przełożony. Nagroda ma charakter wynagrodzenia za konkretne wydarzenie lub działanie. Forma nagrody może być identyczna, jak premii, ale zawsze wiąże się ona z ponadprzeciętnym zaangażowaniem w pracę, wzorowym wypełnianiem swoich obowiązków i budzącym podziw przejawianiem inicjatywy.
Premia nie musi wiązać się z konkretnym, wyjątkowym osiągnięciem, a nagroda tak. Uzasadnieniem dla niej może być:
- wprowadzenie nowego, ulepszonego modelu działania w firmie;
- zdobycie zewnętrznych funduszy o dużej wartości;
- wypracowanie przełomowego rozwiązania technologicznego;
- opracowanie ulepszonego ciągu produkcyjnego;
- zawarcie przełomowego kontraktu;
- zdobycie nowych klientów;
- poszerzenie oferty firmy;
- inne działania, które znacząco wpływają na rozwój i kondycję firmy i są wynikiem dużego nakładu pracy.
Premia nie musi wiązać się z takim wydarzeniem. Może zostać przyznana np. w okresie świątecznym wszystkim pracownikom jednakowo, bez uzasadnienia.
Nagrody za szczególne osiągnięcia
Sam wybór nagrody czy wyróżnienia należy wyłącznie do pracodawcy. Ma on jednak obowiązek odnotować to w aktach osobowych, o czym mówi art.105 kodeksu pracy. Wiążą się one z ponadprzeciętnym osiągnięciem danego pracownika, muszą znaleźć uzasadnienie, w przeciwieństwie do premii. Rodzaje nagród i sposób ich wręczania wśród pracowników należy do decyzji firmy, zazwyczaj są one określane w zakładowym regulaminie. Oprócz wręczania pracownikom nagród finansowych, warto pomyśleć też o pozapłacowych benefitach. Są one inwestycją w to, by pracownik czuł się zauważany i doceniany. Idzie za tym nie tylko jego lepsze samopoczucie, ale też większe zaangażowanie w rozwój firmy. Ten rodzaj benefitów dla pracownika sprawia, że lepiej się on odnajduje w miejscu pracy i zacieśnia więzy nie tylko z przełożonymi, ale także innymi pracownikami.
Jakie potrzeby mają pracownicy?
Czym młodsze pokolenie, tym coraz więcej uwagi przykłada się do atmosfery w pracy i integracji. Nasi rodzice pracę i szefa traktowali jak świętość, zgadzając się na wiele wyrzeczeń, w imię zachowania stanowiska. Pokolenie X, czyli ludzie w przedziale wiekowym 33-47 lat nadal wierzą, że ciężka praca jest najważniejsza w drodze do celu, ale chcą by szła za nią stabilność finansowa i wyższe wynagrodzenie. Młodsi patrzą na ten temat zupełnie inaczej, nie chcąc, by praca była najważniejszym czynnikiem ich życia, dużo więcej uwagi przykładając do życia prywatnego. Wiąże się to z wieloma czynnikami gospodarczymi i społecznymi. Z każdym pokoleniem wzrasta potrzeba większej równowagi na linii praca-dom oraz świadomość, jak ważny jest komfort i zdrowie psychiczne wśród pracowników.
Wspólne spotkania integracyjne
Mając to wszystko na uwadze, warto zadbać o to, by w Twojej firmie budować atmosferę wzajemnego wsparcia i życzliwości. Wymagając, dajmy jednocześnie możliwość rozwoju i zapewnijmy pomoc, która jest niezbędna do prawidłowego działania firmy. Używając nowoczesnych metod wspierania i nagradzania pracowników, zbudujemy zespół, który lubi ze sobą pracować. Bardzo ważną rolę pełnią integracje naszego zespołu. Mogą one być połączone ze szkoleniami i mieć formę weekendowego wyjazdu. Bardzo popularne są też integracje, w których bierze udział rodzina – z pewnością wiele radości i dobrej zabawy przyniesie wszystkim rodzinny piknik, połączony z grillowaniem i wspólnymi zabawami. Pracownicy, którzy lepiej się ze sobą znają, później dużo chętniej pomagają sobie w pracy. Świetną formą atrakcji są też wypady na paintballa lub gokarty. Z pewnością w Twojej okolicy jest wiele pięknych i ciekawych miejsc do tej formy zabawy. Pracodawcy kuszą również kartami uprawniającymi do zniżek w obiektach sportowych oraz dodatkowym ubezpieczeniem.
Świąteczne spotkania i prezenty
Doskonałą formą zacieśniania więzi są spotkania świąteczne, czy to wigilijna kolacja, czy wielkanocne „jajeczko”. Jest to doskonała okazja, do pokazania swoich zdolności kulinarnych, jeśli organizujecie spotkanie w firmie lub do sprawdzenia oferty dobrej restauracji w pobliżu. Podczas takich miłych spotkań możemy wręczyć naszej załodze przygotowane specjalnie na tę okazję zestawy świąteczne ze strony Paczuchy.pl, które z pewnością zrobią na wszystkich duże wrażenie. Upominki są czymś, co absolutnie wszyscy lubimy, wprowadzają luźną atmosferę, pomagają skracać biurowy dystans. Piękne paczki prezentowe dostępne w naszym serwisie sprawdzą się także przy innych okazjach, w których chcemy wyrazić wobec naszych pracowników podziękowania. Z pewnością taka niespodzianka wywoła śmiech na twarzy całej załogi przy okazji jubileuszu firmy lub z okazji otwarcia nowej placówki.